Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english pageNumer: 02/2010 Str. 60

Autorzy: Marian Kaźmierkowski , Paweł Wójcik :

Tytuł: Metoda bezpośredniego sterowania wektorem strumienia z modulacją wektorową do stosowania w układach napędowych z silnikami indukcyjnymi

Streszczenie: W artykule przedstawiono prostą metodę Bezpośredniego Sterowania Wektorem Strumienia z Modulacją Wektorową (ang. DFVCSVM) do stosowania w układach napędowych z silnikami indukcyjnymi. Opracowana metoda charakteryzuje się wyjątkowo prostą strukturą (wyeliminowano transformacje współrzędnych, obwody regulacji prądu oraz regulator strumienia) i pozwala na regulację momentu w szerokim zakresie prędkości, redukcję tętnień prądu i momentu, oraz zmniejszenie strat łączeniowych. Może być stosowana w aplikacjach takich jak pojazdy elektryczne, gdzie wykorzystywana jest praca w obszarze osłabionego strumienia. W artykule przedstawiono również algorytm osłabiania pola maksymalizujący moment. Przedstawione wyniki badań symulacyjnych i eksperymentalnych z silnikiem 7,5 kW ilustrują właściwości opracowanego napędu.

Słowa kluczowe: Napędy Falownikowe, Osłabianie Strumienia, Bezpośrednie Sterowanie Wektorem Strumienia z Modulacją Wektorową (DFVC–SVM).

wstecz