Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english pageNumer: 04/2024 Str. 60

Autorzy: Feby Pamuji , Prisma Praskosa , Heri Suryoatmojo , Nurvita Arumsari , Mohammad Effendi , Bambang Sudarmanta , Kevin Prasetio :

Tytuł: Projekt i wdrożenie konwertera Buck Boost do sterowania prędkością silnika prądu stałego w oparciu o sterownik rozmyty

Streszczenie: Silnik prądu stałego to maszyna elektryczna, która jest szeroko stosowana w przemyśle i domu. W swoim zastosowaniu prędkość silnika prądu stałego często zmniejsza napięcie spowodowane obciążeniem odbieranym przez silnik, tak że prędkość nie jest stała. Aby zmaksymalizować wydajność silnika prądu stałego, potrzebny jest regulator prędkości, który służy do regulacji prędkości silnika prądu stałego, aby była stała i zgodna z rzeczywistą prędkością. Metoda sterownika Fuzzy Logic służy do regulacji prędkości silnika prądu stałego tak, aby rzeczywista uzyskiwana prędkość była bardziej precyzyjna, odporna na zakłócenia i miała dokładną reakcję. W ramach tych badań zostanie zaprojektowany przetwornica buck boost wykorzystująca metodę sterownika Fuzzy Logic do sterowania prędkością silnika prądu stałego. W swojej implementacji konwerter buck boost ma średnią wydajność 85,3% dla trybu buck i 86,79% dla trybu boost przy obciążeniu 10-100%. Podczas pracy z silnikiem prądu stałego z obciążeniem, przetwornica buck-boost ma średnio 71,55% w trybie buck i 74,89% w trybie boost. Następnie podczas testowania silnika prądu stałego utrzymywanego na stałej prędkości, przetwornica obniżająca napięcie wyjściowe może utrzymać średnie napięcie wyjściowe wynoszące 23,98 woltów z wartością błędu 0,02% w trybie obniżania, a średnie napięcie wyjściowe wynosi 23,95 woltów o wartości 23,95 V. błąd 0,08% w trybie doładowania. Aby prędkość silnika prądu stałego mogła być utrzymywana na stałym poziomie przy średniej prędkości 478 obr./min przy wartości błędu 0,4% w trybach buck i boost.

Słowa kluczowe: Przetwornica Buck Boost, silnik prądu stałego, kontroler Fuzzy Logic, kontrola prędkości

wstecz